Informacje
Informacje i przepisy prawne.
Budowa, rozbudowa lub przebudowa od czego zacząć.
Po pierwsze należy wystąpić do urzędu miasta lub gminy o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli urząd nie posiada takowych planów należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Do wniosku potrzebne są cztery nieaktualne mapy wykupione z wydziału geodezji na których zaznacza się obszar oddziaływania, wypełniony wniosek oraz w niektórych przypadkach rysunki elewacji budynku. Pomagamy skompletować i poprawnie wypełnić dokumenty.
Gdy mamy już wypis z planu lub decyzję możemy przystąpić do zakupu projektu typowego lub realizacji indywidualnego zgodnego z miejscowym planem lub warunkami decyzji. Do skompletowania projektu potrzebne będą także mapa do celów projektowych wykonana przez geodetę (wspólpracujemy z geodetami), warunki o dostawie wody i odprowadzeniu ścieków, warunki energetyczne, warunki przyłącza gazu (opcjonalnie) oraz wypis z rejestru gruntów (na obszarach poza miejskich). Istnieje możliwość załatwienia tych wszystkich formalności przez nasze biuro projektowe.
Przepisy Prawne
Jak dobrać wstępnie budynek do wymiarów działki
Zgodnie z Prawem Budowlanym budynek może być sytuowany min. 4 m od granicy działki ścianą w której znajdują się otwory okienne. W przypadku braku otworów okiennych w ścianie odległość ta może być pomniejszona do 3 m. Zmniejszenie tych odległości można wykonać tylko w przypadku wąskiej działki lub zapisie w decyzji o warunkach zabudowy. Gdy działka ma mniej niż 16 m budynek można sytuować ścianą bez otworów okiennych bezpośrednio przy granicy lub 1,5 m od granicy działki. Tarasy, okapy nie mogą być bliżej niż 1,5 m od granicy działki. Odległości budynku od dróg i ulic reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy oraz przepisy odrębne. Zawsze przed zakupem projektu warto skonsultować wybór projektu z architektem, w celu uniknięcia komplikacji.